Your Area Service Teams

The Area Service Teams represent a deep well of resources that scouters may draw on as well as assisting scouters in delivering quality programs. If you have a question or need some help, the team would be more than happy to help. Check out the two teams below – Old Mill and Skyline.

Old Mill and Skyline Area Service Team

OldMillSkylineGroup1200

Back Row L-R – Tony Horvatin – Group Commissioner 32nd Toronto, Charlie Ash – Popcorn Co-ordinator, Rene Bruneau – Group Commissioner 101st Toronto, Scott Goheen – Area Registrar, Andrew Nolan – Skyline Group Committee, Service Scouter and Skyline Area Webmaster, Stephanie Slipiec – Area Support Manager, Sandy Creber – Group Commissioner 1st Etobicoke Central, Patrick Sherlock – Venturer President, Ben Luby – Skyline Troop Service Scouter, Marie Carter – Skyline Colony Service Scouter

Front Row L-R – Syd Griffin – Apple Day Co-ordinator, Spencer Julien – Area Youth Commissioner, Melanie Steggles – Area Commissioner, Ted Rouse – Yellow Fish Project, Lisa Murphy – Colony and Pack Service Scouter, Rubene De Sousa, Gary Branning – Service Scouter and Old Mill Area Webmaster, Ted Zuber – DCC Recognition

Sandy Creber

Sandy Creber

Interim Area Commissioner
TBA

TBA

Area Youth Commissioner
Stephanie Slipiec

Stephanie Slipiec

Area Support Manager
Gary Branning

Gary Branning

DAC Communications

(416) 576-4279
garybranning@gmail.com

Lisa Murphy

Lisa Murphy

Colony and Pack Service Scouter

(647) 225-4879
lisa.dublin@sympatico.ca

Ben Luby

Ben Luby

Troop Service Scouter
Michael Shelbourn

Michael Shelbourn

Company and Crew Service Scouter
Andrew Nolan

Andrew Nolan

Group Committee Service Scouter
Scott Goheen

Scott Goheen

Area Registrar

(647) 655-?4737
gogo063@yahoo.com

Charles Ash

Charles Ash

Popcorn Coordinator
Stephen Low

Stephen Low

Apple Day Coordinator
Warren Nisbet

Warren Nisbet

Apple Day Coordinator
Brian Steeves

Brian Steeves

Santa Box Coordinator

(416) 968?-5726
bsteeves007@gmail.com

Walter Brewer

Walter Brewer

Santa Box Coordinator
Syd Griffin

Syd Griffin

Honorary Member
Ann Hartwell

Ann Hartwell

Honorary Member

(416) 233-?3571
ahscouter@rogers.com

Skyline Service Team

Sandy Creber

Sandy Creber

Interim Area Commissioner
TBC

TBC

Area Youth Commissioner
Stephanie Slipiec

Stephanie Slipiec

Area Support Manager
Andrew Nolan

Andrew Nolan

DAC Communications
Marie Carter

Marie Carter

Colony Service Scouter
Ben Luby

Ben Luby

Troop Service Scouter
Andrew Nolan

Andrew Nolan

Group Committee Service Scouter
Scott Goheen

Scott Goheen

Area Registrar

(647) 655-?4737
gogo063@yahoo.com

Marie Carter

Marie Carter

Apple Day and Santa Box Coordinator